Dlaczego koń?

Dlaczego konie?

Konie wywołują w każdym z nas szereg różnych emocji od strachu po zadowolenie.

Konie od wielu lat są z nami w historii i towarzyszyły człowiekowi na wyprawach i wojnach, przy pracach przy gospodarstwie, były wykorzystywane jako narzędzie do przenoszenia ciężkich ładunków, przemierzały wiele kilometrów służąc jako środek transportu. Zawsze służyły czemuś, jakieś słusznej sprawie lub pięknu np. w sztuce.

Koń jest symbolem prędkości, witalności , urody ,wiatru, burzy, pożaru i fal.

Ludzie od wieków kojarzyli konie z ich wytrzymałością, szybkością i wolnością. Oprócz tych cech, często hodowano konie ze względu na ich piękno i wdzięk. Koń często było kojarzony z władzą i bogactwem – był on symbolem wyższych klas, cesarzy, szlachty i arystokracji często dlatego, że tylko ich było stać na to zwierzę . W starożytnej Grecji koń symbolizował nie tylko wolność, ale również przywiązanie i przyjaźń – dlatego, że potrafił rozpoznać swojego właściciela i do niego wrócić. Umaszczenie konia również miało swoje symboliczne znaczenie. Biały koń był oznaką pokoju, Czerwony wojny zaś czarny koń (kary) oznaczał żałobę.

Dlatego widząc konia, często wracamy do naszych wspomnień nieświadomych z młodości, gdyż koń wywołuje w nas jako symbol już takie emocje lub przywołuje wspomnienia, które mogą być miłe albo niemiłe. Zatem koń jest kojarzony z bardzo skrajnymi skojarzeniami i uczuciami i bez względu na to czy mieliśmy styczność z końmi czy też nie, w naszej psychice jest jego symbolika.

Być może w młodości oglądaliśmy dużo westernów gdzie widzieliśmy walecznych kowboji i indian, być może w dzieciństwie chodziliśmy na jazdy konne, gdzie nauczono nas pewnych wzorców i przekonań, być może kiedyś widzieliśmy na wsi konie pasące się na łące i bardzo nam się to spodobało lub konie pracujące i wożące ludzi np. w górach gdzie były skrajnie wyczerpana i wzbudzały w tobie litość.

W koniach jest jakaś magiczna siła, która przyciąga ludzi są to zwierzęta, które bardzo łatwo można zniszczyć i złamać ich psychikę, Można dać się im zdominować lub zdominować je jako człowiek lub po prostu starać się z nimi nawiązać relacje win win, gdzie każda strona jest wygrana i zadowolona.

Konie to zwierzęta stadne i często w stadzie koni można zaobserwować dosyć skrajne zachowania jej członków gdzie konie nie „patyczkują” się z okazywaniem niezadowolenia lub chęcią zdominowania drugiego osobnika stada, Jednak nigdy długi nie pamiętają tego co złe, bo dalej współtworzą to stado i nie noszą urazy w sobie, nie obrażają się. Konie żyją tu i teraz i są w tym mistrzami. W jedną sekundę mogą uciekać i walczyć o życie, by za chwilę odwrócić się i zobaczyć, że nic im nie zagraża i paść się dalej w spokoju. Są mistrzami języka niewerbalnego. Konie dlatego, tak łatwo zszczytują z nas ludzi emocje, gdyż w tym języku to one są panami.

A teraz na chwilę zapomnijmy to wszystko co wiemy o koniach i spójrzmy na nie, po prostu spójrzmy... Co Widzisz, co czujesz, co dla ciebie oznacza koń, jakie wspomnienia przywołuje, jakie emocje, uczucia, pragnienia.

Dlaczego koń jest trenerem, asystuje w programach rozwojowych HAE?

Ponieważ język koni ich sposób porozumiewania oddziałowuje na nas ludzi jak lustro, konie czytają z nas jak z kart, mówią nam w języku niewerbalnym jakimi jesteśmy ludźmi, co ukrywamy, czego się boimy, o czym powinniśmy zadbać, na czym się skupić, co zauważyć, co zmienić. I to ich bycie tu i teraz nest wspaniałe i edukacyjne dla nas ludzi. To czy koń ci zaufa, czy podąży za Tobą może okazać się kluczowe w zauważeniu istotnych dla Ciebie spraw. Konie są szczere do bólu.

Chyba nie muszę dalej przekonywać jak wspaniałe to zwierzęta.

Zapraszam Cię w podróż w głąb siebie w asyście koni.


Facylitator Programów Rozwojowych i Trener Medytacji Konnej

Joanna Fularczyk