KOBYLASZ, czyli Kobyli Las

MANOMAYA

holistyczny ośrodek rozwoju osobistego z końmi

Zapraszamy do nowego miejsca

Nowy Ośrodek Programów Rozwojowych był naszym marzeniem, które właśnie się spełnia. Pięknie położony w miejscowości Kobylasz (Kobyli Las) w gminie Linia nad jeziorem Potęgowskim. 
W tle historie pradawnych Słowian z Kaszub, dziewicze widoki, jeziora, lasy, pogańskie miejsca obrzędów, groty Mirachowskie, Szczelina Lechnicka i Diabelski Kamień ;) Brzmi intrygująco? I tak jest miejsce magiczne, z czystym powietrzem, w środku bukowego lasu. 
Czyż to nie idealne miejsce na restart umysłu, kontakt z naturą, rozwój osobisty podczas warsztatów dedykowany zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Poznaj okolice

Kobylasz składa się z kilkudziesięciu rozsianych gospodarstw i pól, po­przeplatanych zagajnikami, łąkami i uroczymi jeziorkami. Można tu spotkać nawet żurawie, których charakterystyczny klangor niesie się z rana nad łąkami.
KOBYLASZ, czyli Kobyli Las zwany był po niemiecku „Kobillas". Folwark ten powstał w czasach I Rzeczypospolitej na pustkowiach należących częściowo do Lini, a częściowo do Mirachowa. Początkowo należał do starostwa mirachowskiego, zaś w roku 1791 został oddany w wieczystą dzierżawę. W latach 1834 - 1836 powiększono go przez zakup lasu.
Rozpościera się stąd piękny widok na Jeziora Potęgowskie, a najładniejszym miejscem jest tzw. Kukówka.
W przyległej Igrzecznej znajduje się prehistoryczne cmentarzysko, co pozwala przypuszczać, że było to miejsce związane z obrzędami pogańskimi.
JEZIORA POTĘGOWSKIE to ciąg głębokich jezior polodowcowych, wypełniających zagłębienie w morenie dennej, zwane Rynną Potęgowską. Wokół tego zespołu jezior rozciąga się jeden z większych kompleksów leśnych lasu mieszanego w województwie gdańskim, znany jako Lasy Mirachowskie.
Wszystkie jeziora Rynny Potęgowskiej charakteryzują się znaczną długością i niedużą szerokością. Woda jezior ma niespotykane gdzie indziej jasnoorzechowe zabarwienie, pochodzące z barwników występujących w liściach bukowych. Najdalej na wschód wysunięte jezioro (błędnie zwane również Lubygość) stanowi rezerwat krajobrazowy i florystyczny. Przy północnym brzegu jeziora znajdują się groty powstałe poprzez zlepienie zalegających wokół żwirów przez związki wapnia.
Na południe od jeziora Lubogoszcz znajduje się punkt widokowy „Szczelina Lechicka”, z którego roztacza się piękny widok na Jeziora Potęgowskie.
Źródło: gminalinia.com